Περιμένετε & θα μεταφερθείτε εδώ www.hayabusa.gr

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Περιμένετε & θα μεταφερθείτε εδώ www.hayabusa.gr

www.hayabusa.gr welcomes you !!!, One of the best sites is www.hayabusa.gr, come and join www.hayabusa.gr, Σας Περιμένουμε στο πλέον ενημερωμένο, ολοκαίνουργιο www.hayabusa.gr

+7
busa4ever
sakis
busathens
george hmmy
nassos-busa
kantafi
888hayabusa
11 απαντήσεις

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    avatar
    888hayabusa


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 507
    Τόπος : Ανδρων επιφανων,πασα γης ταφος
    Registration date : 07/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από 888hayabusa Σαβ Ιαν 03, 2009 1:46 pm

    ΓΕΛΙΟ! Eπειδη πολοι απο εμας εχουν κανει πολλες βελτιωσεις στα φρενα του busa,καλο θα ηταν να γραψουμε εδω μεσα ολοι τι νομιζουμε οτι χρειαζετε το μηχανακι για να βελτιωθει στο φρεναρισμα και τι βελτιωσεις εχει κανει ο καθενας μας και με τι κοστος φυσικα...Ωστε να τα εχουμε καπου μαζεμενα τα πραγματα...

    Λοιπον να ξεκινησω εγω...

    Μονο σωληνακια εχω βαλει βαλει προς το παρων και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος..Κατι εχω σκεφτει για τρομπες και τακακια αλλα δεν βιαζομε...

    Βεβαια του terries που δοκιμασα με αλλαγμενη τρομπα συμπλεκτη,ηταν φανταστικη η αισθηση..Καμμια σχεση με τη μαμα ΓΕΛΙΟ!

    Τα σωληνακια μου κοστησαν γυρω στα 80 ευρω απο Αμερικη...Και η διαταξη τους,ειναι οπως η μαμα.Δηλαδη 1 σε 2..μπροστα και ιδιο και το πισω..Σωληνακι συμπλεκτη δεν ειχε το σετ Cool


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την 888hayabusa στις Κυρ Ιαν 04, 2009 9:38 pm, 1 φορά
    kantafi
    kantafi


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 48
    Ηλικία : 53
    Τόπος : ΒΥΡΩΝΑΣ
    Registration date : 17/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από kantafi Σαβ Ιαν 03, 2009 4:24 pm

    Εγω με 200 περιπου ευρω θα βαλω στην αργυρουπολη την επομενη εβδομαδα οπως του nextone τρομπα ακτινικη απο το B-KING και σωληνακια υψηλης αμερικανικα χωρις διακλαδωση καθε ενα χωριστα
    nassos-busa
    nassos-busa


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 92
    Ηλικία : 51
    Registration date : 11/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από nassos-busa Σαβ Ιαν 03, 2009 5:06 pm

    Παιδες εγω εδωσα 460 για δισκους braking,200 για σωληνακια μαζι με του συμπλεκτη goodridge,και 610 για τρομπες brembo 16-19 rcs.Σε αυτες της τιμες ειναι μεσα και η τοποθετησει.Τα σωληνακια ειναι 2,ενα για καθε δαγκανα.Ο συμπλεκτης ειναι αλλου απο αισθηση,τωρα τα φρενα δεν τα εχω στρωσει ακομα αλλα σαν πρωτη αισθηση ειναι θετικη.
    george hmmy
    george hmmy


    Αριθμός μηνυμάτων : 126
    Registration date : 18/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από george hmmy Σαβ Ιαν 03, 2009 5:21 pm

    Δισκους μπροστα (τυπου μαργαριτα) μαζι με τοποθετηση 650€, σωληνακια φρενων 1 σε 2 οπως της "μαμας" 100€, τακακια πιο μαλακα, μμμμ κοντα στα 70€ αν θυμαμαι καλα. Διαφορα τι να σας πω, προς το χειροτερο κατα πολυ καθως δεν εχω κανει χιλιομετρα να στρωσουν τα φρενα και το τακακι παταει ελαχιστα στο δισκο. Αρκετοι παντως, οπως ο Νικολας, υποστηριζουν οτι μονο με τα σωληνακια βλεπεις αρκετη διαφορα. Κακα τα ψεματα, τα φρενα ειναι ισως το μοναδικο πραγμα που χρειαζεται βελτιωση στο μοτορι μας... Smile
    avatar
    888hayabusa


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 507
    Τόπος : Ανδρων επιφανων,πασα γης ταφος
    Registration date : 07/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από 888hayabusa Σαβ Ιαν 03, 2009 5:49 pm

    ΓΕΛΙΟ! Ειπα διαφορα φιλε...Αρκετη η οχι δεν μπορω να το κρινω..Παντως η αποδωση τους,μενει σταθερη και μ'αρεσει..Αλλωστε εγω πιστευω οτι το μηχανακι εχει φρενα για τη δουλεια που προοριζετε..Αυτο το λεω για να μην παρεξηγηθω απο αλλους Γιωργο...
    Σιγουρα η πληρης βελτιωση δινει καλυτερα πραγματα απο οτι τα σωληνακια δεν το συζητω,αλλα διερωτομε αν αξιζει τον κοπο και το χρημα scratch scratch
    busathens
    busathens


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 13
    Ηλικία : 62
    Registration date : 05/12/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από busathens Σαβ Ιαν 03, 2009 9:47 pm

    888hayabusa έγραψε:ΓΕΛΙΟ! Ειπα διαφορα φιλε...Αρκετη η οχι δεν μπορω να το κρινω..Παντως η αποδωση τους,μενει σταθερη και μ'αρεσει..Αλλωστε εγω πιστευω οτι το μηχανακι εχει φρενα για τη δουλεια που προοριζετε..Αυτο το λεω για να μην παρεξηγηθω απο αλλους Γιωργο...
    Σιγουρα η πληρης βελτιωση δινει καλυτερα πραγματα απο οτι τα σωληνακια δεν το συζητω,αλλα διερωτομε αν αξιζει τον κοπο και το χρημα scratch scratch
    Συμφωνω απολυτα.Τα φρενα ειναι πολυ καλα για το χαρακτηρα του BUSA και ειναι αδικο να συγκρινονται με αυτα των SS που μερικες φορες ειναι εως επικυνδινα στο δρομο σε φρεναρισμα πανικου(γνωμη μου).Τελος παντων ας χρησιμοποιουνται τεσσερα δακτυλα αντι για δυο
    sakis
    sakis


    Αριθμός μηνυμάτων : 7
    Ηλικία : 56
    Registration date : 24/12/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από sakis Σαβ Ιαν 03, 2009 11:35 pm

    ''Συμφωνω απολυτα.Τα φρενα ειναι πολυ καλα για το χαρακτηρα του BUSA και ειναι αδικο να συγκρινονται με αυτα των SS που μερικες φορες ειναι εως επικυνδινα στο δρομο σε φρεναρισμα πανικου(γνωμη μου).Τελος παντων ας χρησιμοποιουνται τεσσερα δακτυλα αντι για δυο''

    Συμφωνώ, το απόλυτο φρένο είναι επικίνδυνο γιατί οι δρόμοι που έχουμε είναι για....... (χάλια).
    george hmmy
    george hmmy


    Αριθμός μηνυμάτων : 126
    Registration date : 18/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από george hmmy Κυρ Ιαν 04, 2009 12:49 am

    Αναφερεται κυριως στα εντονα και συνεχομενα φρεναρισματα οπου ο δισκος και το τακακι θερμαινεται με αποτελεσμα να πεφτει πολυ η αποδοση. Δεν αισθανομαι οτι μου λειπει η "ποσοτητα" του φρενου, αλλα η "διαρκεια".

    Νικολα εσυ ειδες διαφορα απλως, ενας αλλος φιλος μου μιλησε για αγνωριστα φρενα με τα σωληνακια, οποτε θεωρησα οτι καπου στη μεση ειναι η "αληθεια"! Βεβαια, οι περισσοτεροι που εχω κανει κουβεντα ειναι με gen1 busa οποτε ισως η διαφορα να ειναι πολυ εντονοτερη καθως στο gen2 ειναι σαφες οτι τα φρενα ειναι βελτιωμενα!
    nassos-busa
    nassos-busa


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 92
    Ηλικία : 51
    Registration date : 11/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από nassos-busa Κυρ Ιαν 04, 2009 9:45 am

    Παιδες η προσωπικη μου γνωμη παντα ειναι οτι σε μια μηχανη 200hp και 260kg(βαρος μηχανης)+150kg(βαρος οδηγου συνοδηγου)+μπαγκαζια=410+kg που
    προοριζετε κυριως για ταξιδια,οποιαδηποτε βελτιωση και αν γινει στα φρενα,
    πιστευω οτι ειναι σιγουρα χρηστικη αφου "πεζεται" η ζωη μας απο αυτα οποτε
    ειναι η μοναδικη βελτιωση που σηγουρα δεν χαραμιζεις τα λεφτα σου.Τα
    παραπανω στοιχεια ειναι προσωπικα παντα. ΚαλήΧρονιά
    busathens
    busathens


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 13
    Ηλικία : 62
    Registration date : 05/12/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από busathens Κυρ Ιαν 04, 2009 11:00 am

    nassos-busa έγραψε:Παιδες η προσωπικη μου γνωμη παντα ειναι οτι σε μια μηχανη 200hp και 260kg(βαρος μηχανης)+150kg(βαρος οδηγου συνοδηγου)+μπαγκαζια=410+kg που
    προοριζετε κυριως για ταξιδια,οποιαδηποτε βελτιωση και αν γινει στα φρενα,
    πιστευω οτι ειναι σιγουρα χρηστικη αφου "πεζεται" η ζωη μας απο αυτα οποτε
    ειναι η μοναδικη βελτιωση που σηγουρα δεν χαραμιζεις τα λεφτα σου.Τα
    παραπανω στοιχεια ειναι προσωπικα παντα. ΚαλήΧρονιά
    Για αυτο ακριβως προοριζεται ενα BUSA και για αυτους τους προορισμους τα φρενα της ειναι ειναι υπεραρκετα.Τωρα σε πιστα και σε κλειστο στροφιλικι στη προσπαθεια να σταθεις διπλα η κοντα σε ενα SS ΣΙΓΟΥΡΑ υστερεις και καποια στιγμη ισως μεινεις.Εδω ...ναι..ξετσεπωσου.Στις παραπανω περιπτωσεις(σπορτ τουρινγκ) απλα χαραμιζεις λεφτα(προσωπικη μου αποψη παντα)
    busa4ever
    busa4ever


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 18
    Ηλικία : 56
    Registration date : 11/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από busa4ever Κυρ Ιαν 04, 2009 2:29 pm

    Υπαρχει ενας τυπος που λεει: ΟΡΜΗ=ΜΑΖΑ Χ ΤΑΧΥΤΗΤΑ
    Αυτο με απλα λογια μας λεει οτι οσο περισσοτερο βαρος(μαζα) και
    οσο μεγαλυτερη ταχυτητα εχουμε τοσο μεγαλυτερη ορμη θα αποκτησουμε.
    Οσο μεγαλυτερη ορμη εχουμε τοσο περισσοτερη επιβραδυντικη ικανοτητα(φρεναρισμα)
    χρειαζομαστε.
    Αν τωρα λαβουμε υπ οψιν οτι το gen2 εχει τις ακτινικες δαγκανες και τις δισκοπλακες του
    gsxr1000(310mm) αλλα με χειροτερη τρομπα(16αρα συμβατικη αντι 19αρα ακτινικη στο1000)
    καταληγουμε στο εξης συμπερασμα:
    Το busa με ονομαστικο βαρος 220kg κενο εχει τα ιδια και χειροτερα φρενα απο το 1000 το
    οποιο εχει ονομαστικο βαρος 172kg αρα και συμφωνα με τον παραπανω τυπο εχει περισσοτερη
    ορμη να υπερνικησει στα ιδια χιλιομετρα.
    Σημειωτεον οτι το gsxr1000 εχει τα χειροτερα φρενα στην κατηγορια του....
    Η αποψη μου ειναι οτι η suzuki εκανε συμβιβασμο λογο κοστους σε αυτον τον τομεα και οτι
    καθε βελτιωση αξιζει και δινει περισσοτερη οδηγικη ευχαριστηση.
    Τωρα το ποσα πραγματα θα αλλαξεις εχει να κανει με το πορτοφολι του καθενος και την
    διαθεση του να ξοδεψει για το μηχανακι. HOLA
    Terries
    Terries


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 158
    Ηλικία : 48
    Τόπος : Πεύκη - Αττική
    Registration date : 11/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από Terries Κυρ Ιαν 04, 2009 6:13 pm

    Συμφωνώ με τον Busa4ever . Το Busa υστερεί σε πολλά σημεία και ένα από τα σημεία του ειναι τα φρένα . Άμα είχαν βελτιώσει τα φρένα όπως θα έπρεπε να είχε κάνει το μηχανάκια μας θα είχε χαλαρά 18 με 20 χιλιαρικάκια πράγμα που θα ήταν ασύμφορο . Θα πουλούσε λιγότερα μηχανάκια και τα ανταλακτικά του θα ήταν αρκετά ποιο ακριβά .

    Γι'αυτο πιστεύω ότι το busa υστερεί εκτός απο φρένα και σε αναρτήσεις και σε φωτισμό και σε αυτονομία .

    lol!
    nassos-busa
    nassos-busa


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 92
    Ηλικία : 51
    Registration date : 11/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από nassos-busa Κυρ Ιαν 04, 2009 6:58 pm

    busathens έγραψε:Για αυτο ακριβως προοριζεται ενα BUSA και για αυτους τους προορισμους
    τα φρενα της ειναι ειναι υπεραρκετα.Τωρα σε πιστα και σε κλειστο
    στροφιλικι στη προσπαθεια να σταθεις διπλα η κοντα σε ενα SS ΣΙΓΟΥΡΑ
    υστερεις και καποια στιγμη ισως μεινεις.Εδω ...ναι..ξετσεπωσου.Στις
    παραπανω περιπτωσεις(σπορτ τουρινγκ) απλα χαραμιζεις λεφτα(προσωπικη
    μου αποψη παντα)

    Το μονο υπεραρκετο που εχω δει στο δικο μου BUSA παντως ειναι τρομερη ευσταθια
    και αρκετη δυναμη καθως και κιλα τα παντα διαπιστωμενα σε ταξιδι λεω κατα τα αλλα
    ειναι μετριο σε πολλα αλλα πραγματα για αυτο και το χαμηλο κοστος αγορας,η γνωμη
    μου παντα.
    george hmmy
    george hmmy


    Αριθμός μηνυμάτων : 126
    Registration date : 18/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από george hmmy Κυρ Ιαν 04, 2009 7:42 pm

    Σα συμπληρωμα αυτου που λεει ο φιλος busa4ever μπορουμε να εξετασουμε το ιδιο πραγμα με αλλη οπτικη γωνια, με την κινητικη ενεργεια της μηχανης. Ο τυπος ειναι Εκιν=½mv^2, δηλαδη η κινητικη ενεργεια ισουται με το γινομενο της μαζας επι την ταχυτητα στο τετραγωνο επι 0,5 οπου ευκολα βλεπουμε οτι διπλαδια ταχυτητα σημαινει τετραπλασια ενεργεια την οποια καλουνται τα φρενα να απορροφησουν. Δεν ξερω για τα φρενα του gen2, του gen1 παντως σαφως και εχουν περιθωρια βελιτωσης. Smile
    avatar
    888hayabusa


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 507
    Τόπος : Ανδρων επιφανων,πασα γης ταφος
    Registration date : 07/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από 888hayabusa Κυρ Ιαν 04, 2009 8:55 pm

    george hmmy έγραψε:Αναφερεται κυριως στα εντονα και συνεχομενα φρεναρισματα οπου ο δισκος και το τακακι θερμαινεται με αποτελεσμα να πεφτει πολυ η αποδοση. Δεν αισθανομαι οτι μου λειπει η "ποσοτητα" του φρενου, αλλα η "διαρκεια".

    Νικολα εσυ ειδες διαφορα απλως, ενας αλλος φιλος μου μιλησε για αγνωριστα φρενα με τα σωληνακια, οποτε θεωρησα οτι καπου στη μεση ειναι η "αληθεια"! Βεβαια, οι περισσοτεροι που εχω κανει κουβεντα ειναι με gen1 busa οποτε ισως η διαφορα να ειναι πολυ εντονοτερη καθως στο gen2 ειναι σαφες οτι τα φρενα ειναι βελτιωμενα!

    ΕΙΣ ΥΓΕΙΑ ΕΙΣ ΥΓΕΙΑ Εγω ξερω μονο απο gen2 καθως το gen1 το κρατησα μαμα σε ολα του ΕΙΣ ΥΓΕΙΑ ΜΠΥΡΙΤΣΑ ; ΜΠΥΡΙΤΣΑ ; ΜΠΥΡΙΤΣΑ ; ΜΠΥΡΙΤΣΑ ;
    avatar
    888hayabusa


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 507
    Τόπος : Ανδρων επιφανων,πασα γης ταφος
    Registration date : 07/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από 888hayabusa Κυρ Ιαν 04, 2009 9:22 pm

    ΓΕΛΙΟ! Συμφωνω οτι δεν εχουμε τα τελεια φρενα,αλλα πιστευω οτι αν δεν υπηρχανε ss1000 και ξεραμε ΜΟΝΟ τα φρενα του μπουσα,τοτε αυτα θα μας φαινονταν κορυφαια..

    Επεισης ο χρονος ακινητοποιησης ενος μπουσα σε σχεση με ενα 1000αρι δεν χρειαζετε να ειναι ο ιδιος,γιατι το ενα ειναι για πιστα και το αλλο για δρομο..

    Επεισης ποσο συχνα ταξιδευει ενα 1000αρι με 220+στην εθνικη και ποσο συχνα ενα μπουσα με αυτα τα χιλιομετρα???Οποτε καταλαβαινετε οτι αναμφιβολα το μπουσα θα χρειαστει να φρεναρει περισσοτερες φορες και κατω απο ολες τις κληματολογικες συνθηκες απο τα 220+..Δοκιμαστε ενα φρεναρισμα πανικου με μπουσα και με ενα 1000αρι να δουμε με ποιο θα κιτρινησετε περισσοτερο ΓΕΛΙΟ!!!!

    Οσο για τη μαζα και την ταχυτητα εχω να πω,πως εχετε απολυτο δικιο παιδες μονο που δεν πιστευω να λυνετε το προβλημα με τρομπες και σωληνακια..Βελτιωνετε αρκετα αλλα παλι υπαρχει...Συνεπως για να γινει σωστη δουλεια,αφου δεν μπορεις να αλλαξεις την ορμη σου,θα πρεπει να αλλαξεις την επιφανεια τριβης,οποτε ποιο ζορικα τακακια,σωληνακια,τρομπα,δισκοι δεν το συζηταμε...Αλλα και παλι ΔΕΝ.Παλι υποδεεστερος απο το χιλια θα εισαι...Μπορεις ομως με μεγαλυτερη δαγκανα να αλλαξεις την επιφανεια τριβης ωστε να βελτιωθει και το φρεναρισμα και θες βεβαια και μεγαλυτερο δισκο και μεγαλυτερη μη αναρτωμενη μαζα και παει λεγοντας ΓΕΛΙΟ!!!!

    Τα μηχανακια αυτα δεν φτιαχνωντε τυχαια παιδες....Σκεφτηκε κανεις που βελτιωσε τα φρενα του(και τωρα πιανουν καλυτερα)τι μεταβολες εχει δημιουργησει στην ισσοροπια του συνολου της μοτοσυκλετας του???

    Ποιο δυνατα φρενα=περισσοτερο βυθισμα στο πιρουνι=ποιο ευκολα το τερματισμα του και διαρροη απο την τσιμουχα μετα απο πολλα καρφωματα=βλαβη...=γρηγοροτερη φθορα των ελατηριων στα καλαμια..λογο περισσοτερου και αποτομου βυθισματος..
    Αποτομο βυθισμα μπροστινου=θελουμε καλυτερο λαστιχο
    =ευκολοτερη αποσταθεροποιηση της μοτοσυκλετας
    =διαφορετικες ρυθμησεις αναρτησεων
    =ποιο ευκολη αγορα οικοπεδου


    Πειτε μου τωρα οσοι απο εσας αλλαξατε σωληνακια,τρομπες,τακακια και διαφορα αλλα,τα ειχατε ολα αυτα κατα νου???? ΑΛΗΘΕΙΑ πειτε μου

    Αγορασαμε μπουσα γιατι θελουμε ενα hypertouring μηχανακι..Δεν θελαμε SS,ENDURO κ.αΟποτε θα φρεναρουμε με δικο μας τροπο,θα γκαζωνουμε με δικο μας τροπο και θα βολταρουμε με δικο μας τροπο οπως κανουμε μεχρι τωρα HOLA HOLA

    Αλλωστε ποιος χρειαζετε φρενα οταν εχει μπουσα?????????

    Γέλιο Γέλιο

    Συγνωμη αν σας κουρασα..Περιμενω τις γνωμες σας
    avatar
    markbusa


    Αριθμός μηνυμάτων : 24
    Ηλικία : 43
    Registration date : 28/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από markbusa Δευ Ιαν 05, 2009 9:25 am

    Νίκο διαφονώ κάθετα ίσα ίσα όσο πέρισοτερρη δύναμη έχουν τα φρένα τόσο λίγοτερες οι πίθανότητες να μπλόκαρουν !!!! Ξέρω ακούγεται παράλογο αλλά ύπαρχει εξήγηση ( ποιός την γράφει )

    Όσον αφόρα τις βέλτειωσεις των φρένων μην λύπαστε ούτε 1 ευρώ !! από δική μου εμπείρια ( δίσκους , τρόμπα , σωληνάκια ) είδα μεγάλη διαφόρα και κυρίως ευκόλια φρεναρίσματος στα λίγα . Καθως τα φρένα εχουν αντιστρώφη σχέση με την ταχύτητα δηδ στα 300 απαιτηται λίγοτερη δύναμη από τα φρενα προκείμενου να επιβραδύνης καθώς με το που αφήνεις το γκάζι οι δύναμείς τριβής άερα κτλ είναι είδη 160+ ps δήδ ξέκινας τα φρένα με + 160-170 ps , όσο όμως πέυτουν τα χλμ αυτό μείωνεται . Με απότελεσμα να φτάνεις στα 50 και να δυσκολέβαισαι να ακινητοποιηθείς .

    Και κάτι αλλό ας κάνουμε ενα ερωτηματολόγιο για τα ΄φρένα να ψηφίσουν ολλοί

    Δυναμή 1-10
    Διάρκεία 1-10
    Προόδευτικότιτα 1-10
    Αίσθηση 1-10

    και μέτα οσοι βελτίωσανε να γράψουν τις έπομενες βαθμολόγιες
    avatar
    888hayabusa


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 507
    Τόπος : Ανδρων επιφανων,πασα γης ταφος
    Registration date : 07/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από 888hayabusa Δευ Ιαν 05, 2009 12:28 pm

    markbusa έγραψε:Νίκο διαφονώ κάθετα ίσα ίσα όσο πέρισοτερρη δύναμη έχουν τα φρένα τόσο λίγοτερες οι πίθανότητες να μπλόκαρουν !!!! Ξέρω ακούγεται παράλογο αλλά ύπαρχει εξήγηση ( ποιός την γράφει )

    Όσον αφόρα τις βέλτειωσεις των φρένων μην λύπαστε ούτε 1 ευρώ !! από δική μου εμπείρια ( δίσκους , τρόμπα , σωληνάκια ) είδα μεγάλη διαφόρα και κυρίως ευκόλια φρεναρίσματος στα λίγα . Καθως τα φρένα εχουν αντιστρώφη σχέση με την ταχύτητα δηδ στα 300 απαιτηται λίγοτερη δύναμη από τα φρενα προκείμενου να επιβραδύνης καθώς με το που αφήνεις το γκάζι οι δύναμείς τριβής άερα κτλ είναι είδη 160+ ps δήδ ξέκινας τα φρένα με + 160-170 ps , όσο όμως πέυτουν τα χλμ αυτό μείωνεται . Με απότελεσμα να φτάνεις στα 50 και να δυσκολέβαισαι να ακινητοποιηθείς .

    Και κάτι αλλό ας κάνουμε ενα ερωτηματολόγιο για τα ΄φρένα να ψηφίσουν ολλοί

    Δυναμή 1-10
    Διάρκεία 1-10
    Προόδευτικότιτα 1-10
    Αίσθηση 1-10

    και μέτα οσοι βελτίωσανε να γράψουν τις έπομενες βαθμολόγιες

    Cool Ερωτηματολογιο δεν γινετε να τεθει για ενα τοσο υποκειμενικο θεμα νομιζω scratch scratch
    busathens
    busathens


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 13
    Ηλικία : 62
    Registration date : 05/12/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από busathens Δευ Ιαν 05, 2009 2:56 pm

    Οταν το 1988 περιπου οδηγησα ενα απ τα πρωτα 916(DUCATI) πουρθαν στην Ελλαδα φορουσαν οτι καλυτερο υπηρχε την εποχη εκεινη απο φρενα....χρυσα brembo.....μεταλλικα σωνακια....τρομπα σουπερ.....κλπ.Στην πρωτη επαφη πουχαμε καμμια 10αρια ατομα εναλλαξ με τη μοτο....καταληξαμε μετα απο παρατηρηση ενος(οχι του ιδιοκτητη φυσικα που την ειχε πληρωσει αδρα)θαραλλεου να συμφωνησουμε ολοι οτι το μηχανακι απλα δε φρεναρε καθολου .Ερχεται ο ιδιοκτητης τοτε να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα.Ειπε οτι...ναι συμφωνει....αλλα μολις ζεσταθουν αλλαζουν ριζικα.Οντως...στη διαδρομη απο Ιτεα μεχρι Ναυπακτο ολοι συμφωνησαν(4 ατομα που προλαβαν ν αλλαξουν) και πρωτος αυτος με τη παρατηρηση ,οτι τα φρενα μεταμορφωθηκαν,οταν τα φρενα πια ζεσταθηκαν.Ζεσταθηκε ΤΙ;Η τρομπα;τα σωληνακια;Οχι παιδια ,τα υλικα τριβης ζεσταθηκαν και εφτιαξε το φρενο.Οποτε το ζητουμενο ειναι εκει.Πειραματιζομαστε με διαφορετικες παστες και μεγεθη δαγκανων(τακακιων στην ουσια)& δισκων.Σωληνακια μεταλλικα παιζουν ρολο μονο στο να μη τερματιζει η μανεττα στο τιμονι ..αν τερματιζε.Το μεγεθος της τρομπας στη ποσοτητα υγρου που μετατοπιζει σε συγκεκριμενη διαδρομη μανεττας(δηλ μικροτερη διαδρομη μανεττας με μεγαλυτερη τρομπα ,αλλα και μεγαλυτερη πιεση στη μανεττα απο πριν για το ιδιο φρεναρισμα).Για ακτινικη δε ξερω...σαφως εκει κατι καλυτερο παιζεται και οχι απλα το μεγεθος.Ολα αυτα (εκτος των υικων τριβης)το μονο που καταφερνουν ειναι η διαφορετικη αισθηση στο χερι που αν εχεις δωσει καμμια 1000δα ευρα ευκολα πειθεσαι οτι ειναι και καλυτερη.Ακομη και στην αντοχη ....μετα απο παραζορισμα..πρωτο ρολο εχουν τα υγρα και μετα τα τακακια με τις δισκοπλακες...καμμια μα καμμια σχεση η τρομπα η τα σωληνακια.Ελπιζω να βοηθησα καπως με καποιες γνωσεις που αποκομισα οδηγοντας και επισκευαζοντας μονος τις μοτο μου για 35 χρονια....και να μη δημιουργησα εχθρους αθελα μου ΚΑΛΗ ΜΑΣ χρονια
    DimST
    DimST


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 23
    Ηλικία : 45
    Τόπος : Αθήνα
    Registration date : 12/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από DimST Δευ Ιαν 05, 2009 4:05 pm

    Σχετικά σωστά τα σχόλια περι φρένων, αν και το 916 είχε μέτρια σχετικά φρένα. Αναθεώρησε λίγο τη χρονολογία, το 1988 ο Taburini ούτε που είχε φανταστεί το concept 916, τότε έπαιζαν μόνο τα 851
    avatar
    888hayabusa


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 507
    Τόπος : Ανδρων επιφανων,πασα γης ταφος
    Registration date : 07/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από 888hayabusa Δευ Ιαν 05, 2009 5:32 pm

    busathens έγραψε:Οταν το 1988 περιπου οδηγησα ενα απ τα πρωτα 916(DUCATI) πουρθαν στην Ελλαδα φορουσαν οτι καλυτερο υπηρχε την εποχη εκεινη απο φρενα....χρυσα brembo.....μεταλλικα σωνακια....τρομπα σουπερ.....κλπ.

    Mαλλον το 1998 θα εννοεις οπως λεει και ο φιλος Dim..





    .Ειπε οτι...ναι συμφωνει....αλλα μολις ζεσταθουν αλλαζουν ριζικα.Οντως...στη διαδρομη απο Ιτεα μεχρι Ναυπακτο ολοι συμφωνησαν(4 ατομα που προλαβαν ν αλλαξουν) και πρωτος αυτος με τη παρατηρηση ,οτι τα φρενα μεταμορφωθηκαν,οταν τα φρενα πια ζεσταθηκαν.


    Kαι αν ταξιδευεις και χρειαστεις ενα αμεσο φρεναρισμα αναγκης,τι λες???Περημεντε να τα ζεστανω πρωτα??? ΓΕΛΙΟ!!!!


    Για ακτινικη δε ξερω...σαφως εκει κατι καλυτερο παιζεται και οχι απλα το μεγεθος.Ολα αυτα (εκτος των υικων τριβης)το μονο που καταφερνουν ειναι η διαφορετικη αισθηση στο χερι που αν εχεις δωσει καμμια 1000δα ευρα ευκολα πειθεσαι οτι ειναι και καλυτερη.Ακομη και στην αντοχη ....μετα απο παραζορισμα..πρωτο ρολο εχουν τα υγρα και μετα τα τακακια με τις δισκοπλακες...καμμια μα καμμια σχεση η τρομπα η τα σωληνακια.Ελπιζω να βοηθησα καπως με καποιες γνωσεις που αποκομισα οδηγοντας και επισκευαζοντας μονος τις μοτο μου για 35 χρονια....και να μη δημιουργησα εχθρους αθελα μου ΚΑΛΗ ΜΑΣ χρονια

    Για την τρομπα συμφωνω με αυτα που λες,αλλα για τα σωληνακια νομιζω πως δεν ειναι ετσι..Τα σωληνακια τα μαλακα σε καθε φρεναρισμα παραμορφονωντε και το κανουν περισσοτερο οταν τα υγρα βραζουν μεσα τους..Και γι'αυτο ακριβως μετα απο συνεχη φρεναρισματα,πεφτει η μανετα..Γιατι ενω τα υγρα παραμενουν ιδια(αν και ζεστα)και ασυμπιεστα οπως ξερουμε,συνεπως με τον ιδιο ογκο.Η χωρητικοτητα των σωληνωσεων γινετε μεγαλυτερη με αποτελεμα το εμβολο της τρομπας να χρειαστει να καλυψει μεγαλυτερη αποσταση ωστε να τα συμπιεσει..Απλα πραγματα...


    Γιατι να κανεις εχθρους με τα γραφομενα σου βρε φιλε??Ισα ισα που ολοι μας χρειαζομαστε ο ενας τη γνωμη και τις εμπειριες του αλλου..

    Και οπως ειπε και ο σοφος....Οταν μαθαινεις απο τις εμπειριες σου,εισαι εξυπνος..αλλα οταν μαθαινεις και απο τις εμπειριες των αλλων εισαι σοφος ΑΥΤΟ!!! ΑΥΤΟ!!!


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την 888hayabusa στις Δευ Ιαν 05, 2009 9:12 pm, 1 φορά
    busa4ever
    busa4ever


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 18
    Ηλικία : 56
    Registration date : 11/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από busa4ever Δευ Ιαν 05, 2009 6:08 pm

    Ε οχι και να γινουμε εχθροι επειδη εκφραζουμε την αποψη μας!!!
    Η αποψη του καθενος ειναι σεβαστη ουτως η αλλως και ειναι ουσιαστικη και χρησιμη
    οταν προερχεται απο προσωπικες εμπειριες και οχι απο θεωρια και γνωμες τριτων.
    Τωρα οσον αφορα τις αναβαθμισεις των φρενων μπορουν να γινουν με οικονομικο
    τροπο και να αποδωσουν(ακτινικη nissin 19αρα 160ευρω+υψηλης100 ευρω+τακακια70 ευρω)
    αλλα μπορουν να γινουν και με πιο ακριβα πραγματα για καποιον που εχει και διαθετει....
    Αυτο που εχουν αναγκη τα φρενα του busa δεν ειναι τοσο η δυναμη αλλα η αισθηση και η
    προοδευτικοτητα στα λιγα και μεσαια χιλιομετρα και αυτο ειναι που χαριζουν κατα κυριο λογο
    οι αναβαθμισεις,και αυτο ειναι που σε κανει να αισθανεσαι πιο ασφαλης.
    Ακομη οποιος εχει οδηγησει το zzr1400 το οποιο εχει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΦΡΕΝΑ και ανηκει στην ιδια κατηγορια(SPORTOURING) θα καταλαβει ποσο πισω ειναι το busa σε αυτον τον τομεα και ποσο καλυτερο θα μπορουσε να ειχε γινει.
    Ακομη ενα παραδειγμα ειναι το B-KING το οποιο διαθετει ακτινικη τρομπα και δαγκανες nissin και
    εχει πολυ καλυτερα φρενα για λιγοτερα χιλιομετρα που μαζευει.
    Εκει ομως δεν τους ενδιεφερε το κοστος ΓΕΛΙΟ!
    busathens
    busathens


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 13
    Ηλικία : 62
    Registration date : 05/12/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από busathens Δευ Ιαν 05, 2009 7:04 pm

    DimST έγραψε:Σχετικά σωστά τα σχόλια περι φρένων, αν και το 916 είχε μέτρια σχετικά φρένα. Αναθεώρησε λίγο τη χρονολογία, το 1988 ο Taburini ούτε που είχε φανταστεί το concept 916, τότε έπαιζαν μόνο τα 851
    εχετε δικιο....εχω χασει λιγο το χρονο...καπου στο 95 ηταν......ουτε 35 χρονια εχω πειρα ......30 ναι .....σα τα ROLEX εγινα(παντα πισω).Παντως δεν ευθυνονται τα σωληνακια για το χασιμο της μανεττας(για τον 888 ειναι αυτο)ευθυνεται το βρασιμο των υγρων και πολυ λιγοτερο τα σωληνακια (γι αυτο τα racing εχουν σημειο βρασμου αυξημενο ανω των 300βαθμων)...ακομη και μηχανακια με μεταλλικα την χανουν...και τα αυτοκινητα ακομη πουχουν κατα το 90% αληθινα μεταλλικο κυκλωμα και οχι σα των μοτο πουναι ελαστικα με μεταλλικο πλεγμα Γειά !!! Γειά !!! Γειά !!!
    busathens
    busathens


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 13
    Ηλικία : 62
    Registration date : 05/12/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από busathens Τρι Ιαν 06, 2009 1:49 pm


    1. και κατι ακομα περι υγρων.Τα υγρα αλλαζονται στα δυο χρονια(ασχετα με το ποσο χρησιμοποιηθηκε η μηχανη) οχι γιατι χασαν τα χαρακτηριστικα τους...αλλα επειδη εχουν απορροφησει καποια υγρασια η οποια κατεβαζει δραστικα το σημειο βρασμου.Μια αμελητεα ποσοτητα εστω και της ταξης του 0,1% νερο στο κυκλωμα μπορει να κατεβασει το βρασμο και 20 εως 30 βαθμους.Στις οδηγιες που υπαρχουν στα καπακια των τρομπων αναγραφει παντα με εντονα γραμματα να χρησιμοποιουμε υγρα απο σφραγισμενο κουτι ...και ο λογος ειναι αυτος που προανεφερα
    hayabusak8
    hayabusak8


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 244
    Ηλικία : 49
    Registration date : 11/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από hayabusak8 Τρι Ιαν 06, 2009 8:06 pm

    kantafi έγραψε:Εγω με 200 περιπου ευρω θα βαλω στην αργυρουπολη την επομενη εβδομαδα οπως του nextone τρομπα ακτινικη απο το B-KING και σωληνακια υψηλης αμερικανικα χωρις διακλαδωση καθε ενα χωριστα
    gia dose leptomeries plz
    kantafi
    kantafi


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 48
    Ηλικία : 53
    Τόπος : ΒΥΡΩΝΑΣ
    Registration date : 17/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από kantafi Τετ Ιαν 07, 2009 8:23 pm

    hayabusak8 έγραψε:
    kantafi έγραψε:Εγω με 200 περιπου ευρω θα βαλω στην αργυρουπολη την επομενη εβδομαδα οπως του nextone τρομπα ακτινικη απο το B-KING και σωληνακια υψηλης αμερικανικα χωρις διακλαδωση καθε ενα χωριστα
    gia dose leptomeries plz
    για να ακριβολογω 170 ευρω κανει η τρομπα απο το β-king kαι καμια 70 εως 100 τα σωληνακια .τι μαρκα ειναι τα σωληνακια δεν ξερω αλλα σιγουρα αμερικανικα . σου στελνω πμ το τηλ μου αν θες κατι αλλο.
    hayabusak8
    hayabusak8


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 244
    Ηλικία : 49
    Registration date : 11/11/2008

    Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa Empty Απ: Βελτιωσεις στα φρενα του hayabusa

    Δημοσίευση από hayabusak8 Τετ Ιαν 07, 2009 11:22 pm

    entyposeis Giorgo?

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τετ Μάης 15, 2024 2:10 am